YouTube Facebook

Spis treści

Zespół PROMYCZKI DOBRA, a wcześniej PROMYCZKI to zespół dziecięcy działający w Nowym Sączu od 1991 roku. Przez długi czas dzieci z zespołu śpiewały lubiane piosenki pielgrzymkowe i oazowe. W roku 2003 zespół rozpoczął współpracę z kompozytorem i pianistą jazzowym Joachimem Menclem, który dla zespołu komponuje piosenki, tworzy aranżacje i jest producentem muzycznym nowych płyt. Z okazji Roku Wiary (2013) roku zespół zwrócił się z prośbą do krakowskiego kompozytora Piotra Pałki o skomponowanie pieśni liturgicznych i części stałych na msze dla dzieci. Kontynuacją tej współpracy jest nagranie Koronki do Bożego Miłosierdzia, która towarzyszyła pielgrzymom podążającym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w czasie ŚDM – Kraków 2016. Począwszy od 2015 roku zespół włączył do swojego repertuaru kompozycje Dariusza Janusa napisane do serii filmów AUREOLA – od Stanisława do Karola. Zespół występuje zarówno w składzie bardzo kameralnym (7-15 osób śpiewa do podkładu muzycznego) jak również z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków. W 2015 roku zespół nagrał płytę CD „Z kolędą u Jana Pawła II” na której dzieciom towarzyszy Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Wielkim zaszczytem dla zespołu było pożegnanie papieża Franciszka na lotnisku BALICE po ŚDM Kraków 2016.


Zespół PROMYCZKI DOBRA, a wcześniej PROMYCZKI to zespół dziecięcy działający w Nowym Sączu od 1991 roku. Przez długi czas dzieci z zespołu śpiewały lubiane piosenki pielgrzymkowe i oazowe (płyty: Jeden jest tylko Pan – 1993, To już pora na wigilię – 1996, Apostołowie radości – 2000, Śpiewnik Ucznia cz.1 i 2 – 2003, Piosenki Promyczkowe – 2003).

W roku 2003 zespół rozpoczął współpracę z Joachimem Menclem, który dla zespołu komponuje nowe piosenki, tworzy aranżacje i jest producentem muzycznym płyt (Kogo Pan Bóg kocha – 2004, Ulubione piosenki Jana Pawła II – 2006, Promyczki Dobra przedszkolakom -2008, Ufam Tobie Jezu – 2010, Kolędy wielu pokoleń – 2012, Z Kolędą u Jana Pawła II – 2016)

Z okazji Roku Wiary (2013) roku zespół zwrócił się z prośbą do krakowskiego kompozytora Piotra Pałki o skomponowanie pieśni liturgicznych i części stałych na msze dla dzieci i tak powstała kolejna płyta „Przymnóż nam wiary”. Kontynuacją tej współpracy jest nagranie nowej melodii do Koronki do Bożego Miłosierdzia, która towarzyszyła pielgrzymom podążającym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w czasie ŚDM – Kraków 2016. Koronka przy akompaniamencie kwintetu smyczkowego DEL’ ARTE została nagrana w kaplicy klasztornej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Począwszy od 2015 roku zespół włączył do swojego repertuaru kompozycje Dariusza Janusa napisane do serii filmów „AUREOLA – od Stanisława do Karola”.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest ks. Andrzej Mulka – dyrektor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK. Począwszy 1993 roku z zespołem pracują instruktorzy MDK, a obecnie Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Kierownikiem artystycznym jest Milenia Małecka – Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży, a o stronę wokalną troszczą się instruktorzy: Agnieszka Basiaga i Sylwia Tomaszewska.

Zespół koncertował wiele razy w kraju i za granicą m.in. w Watykanie z okazji imienin Jana Pawła II, w Sali W. Lutosławskiego przy TVP, w Sali Kongresowej, w Zamku Królewskim. Nagrania zespołu często goszczą na antenie wielu rozgłośni radiowych, m.in. Polskie Radio pr. 1, Radio Maryja i wiele rozgłośni diecezjalnych. Zespół brał udział w programach TVP „Ziarno”, „Czasy”, „Między ziemią a niebem”, „Od przedszkola do Opola”. Dużym powodzeniem cieszą się teledyski zespołu oraz koncerty kolędowe: „Kolędy wielu pokoleń (2012)” nagrane dla Telewizji Kraków oraz „Z kolędą u Jana Pawła II” (2015)– nagrany dla TV TRWAM. W 2016 roku zespół żegnał na lotnisku w Balicach Ojca Świętego Franciszka.

Kontakt z zespołem przez Wydawnictwo Promyczek tel. +48 18 443-44-00, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Tak naprawdę to trudno powiedzieć, kiedy pojawiła się nazwa zespołu "PROMYCZKI" – obecnie PROMYCZKI DOBRA, ale można powiedzieć, że ma on swój początek "w sobotnich spotkaniach dla dzieci, które lubią i chcą śpiewać piosenki religijne". Pierwsze takie spotkania odbyły się we wrześniu 1991 roku, a prowadził je ks. Andrzej Mulka, wikariusz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu (obecnie kierownik zespołu, redaktor naczelny Promyczka Dobra i dyrektor wydawnictwa PROMYCZEK). Początkowo było niewielu chętnych do śpiewania, ale z czasem o spotkaniach dowiadywało się coraz więcej dzieci i z każdym tygodniem przybywało miłośników piosenki religijnej. Wtedy dzieciom akompaniował na gitarze ks. Andrzej.

Jako datę swojego powstania zespół przyjmuje ostatnią niedzielę maja, 31.05 1992 roku, kiedy to odbył się pierwszy publiczny występ zespołu w Parku Strzeleckim z okazji Dnia Matki połączonego z Dniem Dziecka - przez kilka lat te koncerty były dla zespoły największym wydarzeniem w ciągu całego roku.

Począwszy od września 1993 roku z zespołem rozpoczęli współpracę instruktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Nowym Sączu (obecnie Pałacu Młodzieży) i ta miła i owocna współpraca trwa do dzisiaj. Opiekę  nad zespołem sprawuje Wydawnictwo „Promyczek”. Kierownikiem i założycielem zespołu jest ks. Andrzej Mulka, a kierownikiem artystycznym jest pani Dyrektor Milenia Małecka – Rogal. O stronę wokalną troszczą się Agnieszka Basiaga i Sylwia Tomaszewska.

Chociaż w koncertach bierze udział od 7 do 50 dzieci to cały  zespół liczy blisko 100 osób i podzielony jest na kilka grup wiekowych. Spotkania odbywają się w sali Promyczkowej – Plac Kolegiacki 4 oraz w Pałacu Młodzieży – Rynek 14. Zapisy do zespołu przyjmowane są co roku przez cały wrzesień.

Nowy rozdział w historii zespołu rozpoczął się z chwilą nawiązania w 2003 roku współpracy ze znanym muzykiem krakowskim Joachimem Menclem, który pisze dla zespołu nowe piosenki i jest producentem muzycznym płyt oraz różnych programów.


Zespół chętnie bierze udział w imprezach organizowanych dla dzieci. W czasie koncertów prezentuje nie tylko piosenki autorskie, ale także znane i lubiane piosenki oazowe i pielgrzymkowe, zachęcając uczestników do wspólnego śpiewu i wesołej zabawy.

W swojej działalności oprócz piosenek zespół prezentował również programy autorskie wykonywane wielokrotnie w czasie koncertów oraz imprez plenerowych, jak chociażby "Dzieci świata w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II", „Wszystko postawiłem na Maryję” – z okazji roku Prymasa Tysiąclecia oraz programy bożonarodzeniowe i z okazji św. Mikołaja.

Dotychczas zespół nagrał następujące płyty:

Jeden jest tylko Pan" – Radio Kraków 1993

"To już pora na wigilię" – Radio Kraków 1996

"Apostołowie radości" – Krosno OTD – 2000 (Pomysł nagrania płyty powstał w czasie pielgrzymki na Jubileusz Dzieci w Rzymie 2 stycznia 2000 roku).

Śpiewnik Ucznia” – 2 CD – Stary Sącz MPDK – 2003 -  40 pieśni i 40 piosenek na cały rok liturgiczny.

Piosenki Promyczkowe” – Stary Sącz MPDK – 2003 – CD dołączone do miesięcznika „Promyczek Dobra” – styczeń 2004

Ufam Ci, Jezu” – Stary Sącz MPDK – 2004 – płyta CD dołączona do katechizmu dla klasy „O”

Kogo Pan Bóg Kocha” – Radio Kraków 2004 – piosenki autorskie Joachima Mencla do słów Beaty Kołodziej, Beaty Mencel, Barbary Stępniak i Brata Tadeusza Rucińskiego.

„Ulubione piosenki Jana Pawła II” – Radio Kraków 2005 – piosenki w opracowaniu Joachima Mencla dla programu TVP „Od przedszkola do Opola”.

Promyczki Dobra przedszkolakom” – Radio Kraków 2007 – piosenki dla przedszkolaków w opracowaniu Joachima Mencla.

Ufam Tobie, Jezu” – Radio Kraków 2011 – piosenki i pieśni o Bożym Miłosierdzi oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego”

Kolędy wielu pokoleń” – Kraków 2012 – kolędy i pastorałki stanowiące dwa półgodzinne koncerty zarejestrowane w Sądeckim Ratuszu przez TVP Kraków i emitowane przez kilka ośrodków regionalnych TVP.

Przymnóż nam wiary” –  NS Studio - pieśni liturgiczne wraz z częściami stałymi mszy świętej – kompozycje Piotra Pałki.

"Z kolędą u Jana Pawła II" – Studio SG, realizator Aleksander Wilk – Nowy Sącza 2015

"Ufamy Tobie" - Studio 2000, realizator Aleksander Wilk – Kraków- Łagiewniki 2016

Nasi przyjaciele